Inofrmacje dla rodziców
 

Kiedy maluch chce mieć psa

Zwierzęta odgrywają dużą rolę w rozwoju dziecka. Maluch uczy się poznawać świat i przyrodę, a przecież zwierzęta są jej elementem. Dziecko staje się odpowiedzialne za coś, co jest tylko jego i musi o to dbać. To przedszkolak staje się tym mądrzejszym, opiekunem, a nie tylko podopiecznym.

Jednak decyzję o kupnie zwierzaka trzeba przemyśleć tak, by zwierzę było dobrane odpowiednio do wieku dziecka.

4 rzeczy, które dobrze jest zrobić, zanim zdecydujesz się na zakup:

  1. Zbierz informacje na temat zwierzaka. Przeczytaj książkę na jego temat, porozmawiaj ze sprzedawcą w sklepie zoologicznym. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak o niego dbać i unikniesz niemiłych niespodzianek
  2. Jeśli nie masz doświadczenia, nie decyduj się na zakup „trudnego” zwierzęcia.
  3. Poszukaj dobrego sklepu czy hodowcy. W ten sposób zwiększysz szansę na to, że zwierzę będzie zdrowe i takie , o jakie ci chodziło. Rasowego psa kup u hodowcy zarejestrowanego w związku kynologicznym. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję, że naprawdę wyrośnie na jamnika, yorka lub labradora
  4. Przygotuj mieszkanie. Zastanów się, gdzie ustawisz posłanie, akwarium, terrarium lub klatkę. Zamierzasz kupić psa? Pamiętaj, wszystko, co mu wpadnie w zęby, może zostać pogryzione.

Jak przygotować dziecko na pojawienie się nowego „domownika”

Zakup zwierzęcia musi być przemyślany i poprzedzony rozmową z dzieckiem. Mając zwierzę dziecko musi wiedzieć, że żywe stworzenie to nie zabawka. Zwierzę także ma emocje, może mieć lepsze i gorsze dni, nie zawsze dobrze się czuć i mieć ochotę na zabawę. Opiekując się pupilem dziecko powinno pamiętać, że:

  1. Zwierzę potrzebuje opieki także wtedy, gdy choruje czy starzeje się.
    Nie wolno zwierzaka tarmosić, ciągnąć za uszy, drażnić, nieustannie nosić na rękach, straszyć, robić rzeczy, których nie lubi (np. głaskać kota pod włos) ani przeprowadzać na nim eksperymentów.
  2. Ze zwierzakiem bawimy sięw obecności dorosłego. Żadnemu zwierzęciu nie można ufać bezgranicznie. Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów.
  3. Zwierzakowi nie wolno mieszać w głowie. Jeśli obowiązuje zasada „Nie karmimy psa przy stole”, przestrzegać jej powinno także dziecko.
  4. Trzeba pamiętać o higienie. Po zabawie ze zwierzakiem należy myć ręce. Nie wolno całować go ani wpuszczać do łóżka.
  5. Dziecko ma być szefem pupila, nie odwrotnie. Dotyczy to zwłaszcza psów. Dziecko powinno wymagać posłuszeństwa od zwierzęcia.
  6. Zwierzak w domu staje się członkiem rodziny, o którego należy dbać, szanować otaczać opieką.

Małe dziecko może mieć zwierzaka, pod warunkiem, że rodzice nauczą je odpowiedzialnego kontaktu z nim. Jeśli będzie pamiętało nie tylko o zabawie, ale i o dobrym traktowaniu zwierzęcia, może być to dla dziecka wspaniała przygoda. Poza tym dziecko powinno mieć obowiązki związane ze zwierzęciem, np. wiadomo, że przedszkolak nie wyjdzie z psem, ale nalanie mu wody do miski już leży w zakresie jego możliwości.