Inofrmacje dla rodziców
 

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Przyjście na świat nowego członka rodziny może powodować nie tylko wiele radości, ale także czasami wiele innych zawirowań w systemie rodzinnym. Zmiany te dotyczą nie tylko małżonków, ale także dzieci, które już są na świecie. Dla nich pojawienie się brata lub siostry czasami zdaje się być wielką rewolucją życiową, a nie tylko zmianą. Dlatego, aby zabezpieczyć dziecko przed niekorzystnymi czynnikami związanymi ze zmianą, należy odpowiednio wcześniej przygotować dziecko nie tylko do zmiany, ale także do nowej roli –brata lub siostry.

Przygotowanie starszego dziecka na przyjście na świat młodszego brata lub siostry wymaga przede wszystkim czasu, skupienia i szczególnej uwagi. Wytworzenie dobrych relacji rodzeństwa już od samego początku wymaga wiele czasu i zaangażowania, które jest konieczne, aby wytworzyły się prawidłowe relacje.

Wiadomość o powiększeniu się rodziny często odbierana jest przez starsze dziecko z obawą, że” nagle wszystko się zmieni”, że „ktoś będzie chciał odebrać mu całą miłość mamy i taty”. Uczucia strachu, obawy czy zazdrości nie są czymś nienormalnym czy negatywnym.

Każda zmiana, o której wiemy powoduje, że zaczynamy się zastanawiać, myśleć o tym jak np.,:pojawienie się brata czy siostry wpłynie na „ moją pozycję w rodzinie?”

Informacje o powiększeniu się rodziny(szczególnie przekazane w nieodpowiedni sposób) zawsze mogą wyzwolić u dziecka uczucie zazdrości.

Zazdrość może się zdarzyć się każdemu dziecku, nawet temu, które jest dobrze przygotowane do narodzin brata lub siostry. Czasami tylko jedno nieprzemyślane słowo, może prowadzić to zaognienia uczucia zazdrości tak by wybuchło z pełną siłą. Czy można temu zapobiegać? Myślę, że jest to możliwe.

Po tym jak dowiesz się, że rodzina się powiększy, masz dość czasu na przygotowanie dziecka do pojawienia się barta lub siostry, ten czas należy tylko starannie zaplanować i wykorzystać.

Dziecko musi zaakceptować fakt, że będzie miało brata lub siostrę, i musi być przekonane, że chce mieć rodzeństwo. Nie możesz pytać starszego dziecka, czy chce brata lub siostrę, lecz wskazać mu zalety posiadania rodzeństwa. Powiedz swojemu dziecku, że pojawienie się rodzeństwa nie wpłynie na Twoje uczucia w stosunku do Niego, a rola starszego brata lub siostry to nowe i ciekawe doświadczenie. Jeżeli Ty jako rodzic opowiesz o swoich doświadczeniach z dzieciństwa związanych z posiadaniem rodzeństwa to na pewno wpłynie to pozytywnie na Twoje własne dziecko i też będzie chciało doświadczyć tego co Ty.

Postaraj się zaangażować swoje dziecko we wszystkie(możliwe) zmiany, które będą Was jako rodzinę czekały np.; przemeblowanie mieszkania, zakup ubranek… niech Twoja starsza pociecha pomoże dokonać Ci wyboru koloru ścian czy kocyka do łóżeczka dzidziusia. Wszystkim Wam da to dużo radości a starszemu dziecku da poczucie ,że ono też może o czymś decydować.

W czasie ciąży staraj się opowiadać o tym, co się dzieje w Twoim organizmie(że dzidzia rośnie i przez to brzuch mamy robi się coraz większy..) te opowieści wyzwolą dziecięcą ciekawość-Twoje dziecko na pewno zaskoczy cię nie jednym pytaniem.

Opowiedz swojemu synkowi lub córce o tym jak oni „mieszkali w Twoim brzuchu” jak się czułaś, jak czekałaś na ich narodziny. Te wszystkie opowieści wzmocnią Wasze więzi i relacje i pozwolą dziecku lepiej zrozumieć Twój stan oraz „magię” pojawienia się nowego członka rodziny.