Sen dla dziecka w ciągu dnia, jak i ten w nocy to, czas odpoczynku i regeneracji sił do dalszej aktywności. Jest to, też czas dla rodziców, kiedy mogą znaleźć chwilę dla siebie.
Bywa tak, że dziecko nie ma ochoty na popołudniowa drzemkę lub budzi się w środku nocy i chce spać z rodzicami w jednym łóżku. Niestety tu zaczyna się problem, gdyż wszelkie próby uśpienia dziecka trwają godzinami i żadna ze stron nie czerpie satysfakcji z tego rytuału.
Sytuacja taka może być spowodowana tym, że dziecko wcześniej zasypiało z rodzicami, lub zasypia w innym miejscu niż własne łózko, a później jest do niego przenoszone. Istotne jest, aby dziecko miało stały harmonogram dnia. Malec musi wiedzieć, że każdego dnia wszystko będzie przebiegać w tej samej kolejności co poprzedniego. Musi orientować się w jakich porach spożywa posiłki, jakie oraz kiedy idzie na popołudniową drzemkę. Dobrze jest razem z dzieckiem (w przypadku dzieci ok. 3 r.ż.) ustalić porę snu oraz co będzie poprzedzać spanie, np. opowiadanie bądź czytanie bajek. Problem z wieczornym usypianiem czy też nocnymi wędrówkami może pojawić się kiedy popołudniowa drzemka trwa zbyt długo. Dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia powinny spać raz dziennie ale nie dłużej niż dwie godziny. Nocny sen dziecka 3 letniego to ok 10,5 godziny. Jeśli dziecko ma potrzebę, aby popołudniowa drzemka trwała dłużej niż dwie godziny to, możemy pozwolić na to dziecku pod warunkiem, że wieczorem nie będzie miało problemów z zasypianiem. Od rodzica wymagana jest konsekwencja w postępowaniu,usypianie popołudniowe, jak i wieczorne musi odbywać się zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze. Nocne usypianie dziecka może być trochę dłuższe niż popołudniowe, np. przeczytanie dwóch, a nie jednej bajki. Rodzic nie może zwieść się sztuczkom swojego dziecka, które na pewno będzie testować rodzica. Dziecko znajdzie się w nowej sytuacji, więc niewykluczony jest płacz czy nawet histeria wywołana nowymi działaniami. Dobrze, aby rodzic nie nawiązywał z dzieckiem kontaktu wzrokowego, czy też wdawał się w zbędne dyskusje.
Rezultaty takiego postępowania przy konsekwentnym działaniu przyniosą efekt już po tygodniu od jego wprowadzenia.
Jeśli jednak okaże się, że dziecko w dalszym ciągu ma problemy ze snem, budzi się w nocy i nie chce samo spać to, niezbędna jest wizyta u specjalisty, lekarza pediatry bądź psychologa. Takie zachowanie może mieć swoje źródło w różnego rodzaju lękach bądź jest związane z problemami zdrowotnymi.