Kiedy dziecko, które do tej pory nie przejawiało żadnych zachowań agresywnych i nagle zaczyna bić jest to dla wszystkich a zwłaszcza dla rodziców szok.
Co się stało, że nagle grzeczne i posłuszne dziecko nagle zaczyna bić, gryźć i rzucać się na podłogę?
Przyczyn agresywnego zachowania u dzieci jest wiele. Jedne dotyczyć mogą zmian jakie zachodzą w najbliższym otoczeniu dziecka (powrót mamy do pracy, pójście do przedszkola) natomiast inne dotyczą pewnych działań, które powodują u dziecka złość, niechęć i frustrację.
Agresywne zachowania u dzieci nie są czymś rzadkim i zwykle pojawiają się ok. 2 urodzin dziecka. Ich nasilenie można obserwować w sytuacji, kiedy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola czy do żłobka.
Jakie by nie były przyczyny zachowań agresywnych u dzieci bez wątpienia żaden dorosły nie może pozwolić na to aby maluch bił, drapał czy gryzł inne dzieci oraz rodziców.
Dziecko ma prawo podobnie jak dorosły być złe, ale nie ma prawa tej złości odreagowywać na innych w sposób agresywny (bijąc, drapiąc, krzycząc…)
Na każde zachowanie agresywne trzeba reagować i to natychmiast. Bo w przeciwnym razie będzie się ono utrwalać.
Rolą dorosłego jest wskazanie dziecku sposobów radzenia sobie ze złością oraz co jest sprawą bardzo ważną rozpoznawania i nazywania emocji.
W przypadku agresywnych zachowań dziecka należy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie, z uporem stosować się do powyższych rad.
Oczywiście nie pozbędziemy się napadów histerii czy też bicia z dnia na dzień ale z własnego doświadczenia wiem, że te wszystkie wskazówki działają i przychodzi dzień kiedy dziecko przestaje robić „awanturki” a my bez obaw możemy pójść na zwykłe zakupy.
Przetrenowałam na własnej „Chmurce Awanturce Jasiu” i działa ;-)
Życzę konsekwencji i sukcesów - Anna Lusztyk