Inofrmacje dla rodziców
 

Kiedy rozpocząć naukę języka obcego?

Oswajanie dziecka z językiem obcym od najmłodszych lat daje zaskakująco dobre efekty w późniejszej jego nauce.

Lingwistyczne przedszkole 4 Słonie Naukowcy prowadzący badania nad językiem zgodnie twierdzą, że im wcześniej rozpoczniemy naukę języka obcego, tym lepsze i szybsze efekty osiągniemy. Jeżeli mówimy o dzieciach to nauka języka innego niż ojczysty, może odbywać już od urodzenia. NAUKA JĘZYKA MOŻE ODBYWAĆ SIĘ W SPOSÓB DWOJAKI: symultaniczny i następczy. W pierwszym przypadku dziecko poznają kilka języków równocześnie, np.: gdy wychowuje się w rodzinie wielojęzycznej, w drugim zaś, uczy się języka obcego gdy mówi w języku ojczystym.

Nauka systemem symultanicznym jest zasadniczo możliwa tylko w rodzinach dwujęzycznych, jednak wielu rodziców dzieci 2-3 letnich zastanawia się nad tym czy na naukę tak małych dzieci nie jest za wcześnie?

W przypadku tak małych dzieci nie można oczywiście mówić o nauce, w powszechnym tego słowa znaczeniu. Maluszki, które uczą się dopiero komunikacji w języku ojczystym na pewno pamięciowo nie przyswoją zwrotów ani wyrażeń natomiast ich ciekawość i chęć zabawy mogą być dużym sprzymierzeńcem w poznawaniu drugiego języka. Jeśli chodzi o tak małe dzieci jedynym sposobem jest nauka poprzez zabawę. Najlepiej sprawdzi się więc wielo zmysłowa stymulacja, przy której dziecko uczy się mimowolnie, nie uświadamiając sobie tego procesu. Warto również mieć na uwadze to, że im dzieci są młodsze, tym mają lepszą pamięć, łatwość powtarzania ze słuchu i rozumienia z kontekstu. Nauka odbywa się więc bardziej efektywnie.

Do tego, aby zajęcia z języka obcego miały sens i w przyszłości przyniosły spodziewane rezultaty, niezbędny jest świetnie przygotowany lektor, który dostosuje program pracy do grupy wiekowej oraz możliwości dzieci, z którymi pracuje. Bardzo ważna jest również forma zajęć, która musi zawierać elementy powtarzalne, jednak nie może być nudna i monotonna dla dziecka.