Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka?
Wybór przedszkola dla dziecka pomimo wciąż wzrastającej liczby placówek przedszkolnych (o bardzo zróżnicowanych ofertach) nie jest sprawą łatwą i na pewno nie powinien być podejmowany pochopnie.
Poszukując dobrego przedszkola w którym nasze dziecko ma spędzać kilka godzin dziennie, gdzie ma się czuć bezpiecznie, być otoczone troskliwym wsparciem nauczycieli, rozwijać zainteresowania i talenty powinniśmy przede wszystkim stworzyć sobie listę kryteriów według których będziemy poszukiwać przedszkola.
Oczywiście ilu rodziców –tyle kryteriów .Dla jednych podstawowym wyznacznikiem w wyborze przedszkola będzie jego lokalizacja czy cena, a dla innych bogata oferta zajęciowa. Poniżej znajdziecie Państwo krótki opis kryteriów, które mam nadzieje pomogą Wam wybrać najlepsze przedszkole dla Was i Waszego dziecka.
- *Cena*-w obecnych czasach każdy liczy, szuka promocji chce znaleźć jak najkorzystniejszą cenowo ofertę. Wiele przedszkoli (głównie niepublicznych) wprowadza promocje cenowe na opłatę wpisową, rabaty przy zapisie rodzeństw. Niektóre przedszkola oferują rodzicom różnorodne rozwiązania (godzinowe, karnetowe, pakietowe), które mają na celu zoptymalizowaniu oferty i kosztów pod kontem konkretnych oczekiwań rodziców.
- Lokalizacja - to jak daleko mieści się przedszkole naszego dziecka od miejsca zamieszkania (ewentualnie miejsca pracy, miejsca zamieszkania dziadków) ma wpływ na wiele rzeczy. Przedszkole mieszczące się blisko domu na pewno jest wygodne( nie wymaga porannych wypraw, stania w korkach) może pomóc nam (dorosłym) nawiązać nowe relacje z innymi rodzicami przedszkolaków, a naszym dzieciom daje szanse przeniesienia kontaktów rówieśniczych z przedszkola na osiedlowe podwórka.
- Bezpieczeństwo - to bardzo ważny aspekt w wyborze przedszkola. Przedszkole bezpieczne powinno do minimum zredukować wszelkie czynniki mogące wpływać na zagrożenie zdrowia dzieci. Przedszkole powinno zadbać o zabezpieczenie ewentualnych schodów, odpowiednie podłogi, zamykane pomieszczenia gospodarcze i szereg innych rzeczy. To czy miejsce ,do którego chcemy posłać dziecko jest bezpieczne najlepiej sprawdzimy sami podczas wizyty w przedszkolu .Nie obawiajmy się pytać dyrekcji oraz pracowników przedszkola o rzeczy, które nas interesują bądź budzą nasz niepokój.
- Pracownicy przedszkola - nieważne czy będzie to nauczyciel czy personel pomocniczy osoby te powinna cechować duża kultura osobista, komunikatywność, poprawność językowa, szacunek oraz sympatia dla dzieci. Podczas wizyty w przedszkolu, które bierzemy pod uwagę starajmy się zwrócić uwagę jak zachowują się pracownicy przedszkola, czy są komunikatywni, otwarci i czy budzą naszą sympatię i zaufanie. Pierwsze wrażenie jest tu bardzo ważne.
- Nauczyciel wychowawca - to osoba, z którą nasze dziecko będzie spędzało przynajmniej kilka godzin dziennie. Ważne aby osoba pracująca na tym stanowisku wzbudzała nasze zaufanie zarówno jeśli chodzi o swoje kompetencje jak i samo podejście do dzieci. Powinna to być osoba ciepła, zorganizowana, lubiąca dzieci i pracę z nimi. Osoba pracująca na stanowisku nauczyciela przedszkolnego poza bardzo dobrym przygotowaniem pedagogicznym do pracy z dziećmi powinna przede wszystkim lubić dzieci, powinna potrafić je przytulić, pocieszyć, zachęcić do podejmowania różnych aktywności, wnikliwie obserwować zachowania i działania dziecka i na bieżąco sygnalizować rodzicom to jak ich dziecko odnajduje się w grupie, jakie ma sukcesy i z czym ma trudności. Nauczyciel-wychowawca nie powinien unikać kontaktów z rodzicami, a poprzez swoją wiedzę z zakresu rozwoju dziecka służyć rodzicom radą i pomocą w napotykanych problemach wychowawczych.
- Program wychowania przedszkolnego - wszystkie przedszkola posiadające wpis do rejestru placówek mają obowiązek realizować podstawę programową, nad której realizacją czuwa Kuratorium Oświaty. O tym w jaki sposób i w jakich godzinach podstawa programowa jest realizowana w placówce rodziców powinien poinformować dyrektor przedszkola .Poza realizacją podstawy programowej, każde przedszkole realizuje własne programy autorskie związane nijako z profilem przedszkola.
- Oferta zajęciowa - poza zajęciami podstawowymi(wynikającymi z realizacji podstawy programowej) większość przedszkoli ma w swojej ofercie zajęcia językowe, rytmiczne, plastyczne, taneczne i wiele innych. Niektóre z tych zajęć są dodatkowo płatne a cena innych mieści się w opłacie stałej za przedszkole. Wybierając przedszkole powinniśmy zwrócić uwagę na to czy proponowane zajęcia będą atrakcyjne dla naszego dziecka i czy będą prowadzone przez profesjonalnie przygotowane do tego osoby.
I pamiętajmy, że zbyt duża ilość zajęć nie jest dobra (szczególnie dla 2,5-3 latka) bo może je zbyt obciążać. Należy pamiętać o tym, że przedszkole to też miejsce na swobodna aktywność naszych pociech i nawiązywanie interakcji rówieśniczych, na które dzieci też muszą znaleźć czas
- Dieta przedszkolaka - powinna być zbilansowana pozbawiona wszelkich udoskonalaczy i smaczna .Rozmawiając z dyrekcją na temat sposobu żywienia dzieci dowiedzmy się czy przygotowywany jadłospis układa dietetyk.
Panuje przekonanie, że catering jest mniej zdrowy niż gotowanie na miejscu w przedszkolu. Ja uważam, że jedzenie przygotowywane przez firmę cateringową(ale specjalizującą się tylko w żywieniu dzieci) jest niejednokrotnie lepsze i zdrowsze (urozmaicone i zbilansowane) niż przez „kucharki” posiadające niewielką wiedzę na temat diety dla dzieci
- Plac zabaw/ogród przedszkolny/dwór - to miejsca gdzie dzieci powinny spędzać ok. godziny dziennie. Nie wszystkie przedszkola niestety posiadają własny pięknie wyposażony plac zabaw. Jeśli więc przedszkole, które spełnia inne nasze kryteria nie posiada własnego ogrodu dowiedzmy się gdzie dzieci wychodzą się pobawić. Niektóre przedszkola posiadają zgodę na korzystanie z osiedlowych placyków zabaw i tam spacerkiem udają się każdego dnia.
Podczas rozmowy z dyrekcją warto dowiedzieć się o to na jak długo i jak często dzieci wychodzą na dwór.
Ciężko wymienić wszystkie kryteria, którymi kierują się rodzice przyszłych przedszkolaków, ponieważ każdy ma inne oczekiwania związane z przedszkolem. Ja starałam się omówić te, które z punktu widzenia rodzica są najistotniejsze.
Oczywiście istnieje szereg kwestii np.: związanych ze spaniem po obiedzie, czy też przynoszeniem własnego wyżywienia, które rodzice powinni omówić z dyrekcją wybieranego przedszkola.
Życzę Państwu aby przedszkole, które wybierzecie spełniło Wasze oczekiwania, a Wasza pociecha była w nim szczęśliwa.
Anna Lusztyk